Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | 3111400009 |
| Depth (mm) | 501 mm |
| Height (mm) | 53.3 mm |
| Width (mm) | 897 mm |
| Cooktop Material | OptiGlass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 5 |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 903 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 48 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
Other
| LPG Kit Included | |
|---|---|
| Oven Bundle | |
| EAN | 7630029439791 |
Compare to similar items
V-ZUG 90cm V6000 Induction Cooktop CTI6T95MMSOLD 3111400009
$7,400
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 903 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

