Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | GK56TIMS1F |
| Depth (mm) | 501 mm |
| Height (mm) | 53.3 mm |
| Width (mm) | 897 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 5 |
| Wok burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturers warranty |
| Features | Pause button |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer |
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 577 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.1 kW |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle |
Compare to similar items
V-ZUG 90cm Induction Cooktop GK56TIMS1F
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 577 mm |
V-ZUG 90cm V6000 I905 Induction Cooktop - 3 Phase Power 3111400011
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 886 mm |
V-ZUG 70cm V6000 FullFlex Induction Cooktop with Teppan Yaki Plate 3113200004KIT
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
V-ZUG 76cm Combi Induction Cooktop with Downdraft Extraction 3109600002
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Max Air Capacity | 595 m³/h |
| Power (W) | 7400 W |
V-ZUG 60cm 4 Zone Induction Cooktop 3115700002
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7400 W |
V-ZUG 76cm Induction 4 Zone Cooktop 3115800002
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 7400 W |
V-ZUG CookTop V4000 I402 Induction Cooktop 3114400001
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 373 mm |
V-ZUG Wok CookTop I40 3114500001
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 373 mm |
V-ZUG 70cm V6000 FullFlex Induction Cooktop 3113200004
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 697 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

