


V-ZUG 440L V6000 75cm Supreme Cooler Integrated Bottom Mount Fridge Right Hinge 5111500008
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 5111500008 |
|---|---|
| Weight (kg) | 169 kg |
| Depth (mm) | 610 mm |
| Height (mm) | 2050 mm |
| Width (mm) | 737 mm |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Frost Free | |
| 4 Door Fridges |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 440 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 335 L |
| Freezer Volume | 105 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 372 |
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Energy consumption | 372 Kwh |
|---|---|
| French Door Fridges | |
| EAN | 7630029473856 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
V-ZUG 440L V6000 75cm Supreme Cooler Integrated Bottom Mount Fridge Right Hinge 5111500008
$22,000
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
V-ZUG 282L V6000 CombiCooler 178NI Integrated Bottom Mount Refrigerator Right Hinge 5114900006
$16,000
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
V-ZUG 556L V6000 CombiCooler Supreme 90 Integrated Bottom Mount Fridge Left Hinge 5113300011
$22,900
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
V-ZUG 556L V6000 CombiCooler Supreme 90 Integrated Bottom Mount Fridge Right Hinge 5113300010
$22,900
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
V-ZUG 619L V6000 Supreme 90 Upright Fridge Fully Integrated Right Hinge 5113400008
$18,900
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
V-ZUG 619L V6000 Supreme 90 Upright Fridge Fully Integrated Left Hinge 5113400009
$18,900
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
V-ZUG 479L V6000 75 Supreme Cooler Upright Fridge Right Hinge 5111600008
$20,000
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
V-ZUG 479L V6000 75 Supreme Cooler Upright Fridge Left Hinge 5111600009
$20,000
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
V-ZUG 440L V6000 75cm Supreme Cooler Integrated Bottom Mount Fridge Left Hinge 5111500009
$22,000
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
