With room for up to 50 Bordeaux bottles, you have two temperature zones to keep different varieties. You can adapt this unit to suit your needs by setting the temperature for cellaring or for serving. This flexibility makes this a reliable choice for wine collectors and connoisseurs. You can have peace of mind knowing that your wine bottles are preserved in optimal conditions with features such as anti-UV glass and an external compressor to reduce vibration. This means that with every pour, you can expect every sip to be as delightful as the last.

Preserve Wine Integrity
This wine cabinet is equipped with features such as anti-UV glass and an external compressor to protect your precious wine collection from wine-altering UV light and vibration.

Elegant Presentation
The exquisite exterior finish on this wine cabinet complements any decor. Additionally, your wine collection rest on attractive wooden shelving and is evenly illuminated with LED lights.

Stable Environment
The interior of this wine cabinet is engineered to provide the optimal environment for your wine. With a winter heating system, triple-glazed glass, and a thermal recycling pump, these features help to stabilise temperature and maintain humidity levels.

Dual Zone Temperature Control
Ideal for keeping both reds and whites at perfect drinking temperatures. You can set the first zone for white wines or sparkling, and the other zone for red wines.
Specifications & Manuals
| Model Number | VWD050SBB |
|---|---|
| Weight (kg) | 48 kg |
| Depth (mm) | 571 mm |
| Height (mm) | 820 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 3 x Full Timber Shelves, 1 x Half Timber Shelf. |
| Finish Colour | Black |
| Notes | * Built In Air Space: Sides: 10mm, above : 30mm. |
| Finish Colour Description | Black Cabinet / Black Trim door panel with UV glass. |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 18 °C |
| Temperature Range - Minimum | 6 °C |
| Number of shelves | 4 |
| Wine bottle rack | |
| Door open alarm | |
| Activated charcoal filter | |
| Active carbon filter |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Designed and intended for commercial and domestic use. |
| Door reversing kit required | No |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.2 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Triple glazed door |
| Maximum Number of Wine Bottles | 50 Bottles |
|---|
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Multi Level Temperature Control | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| EAN | 9316561072501 |
Compare to similar items
Vintec 50 Bottle Dual Zone Wine Storage Cabinet VWD050SBB
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Frost Free |
245 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

