






Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|---|
| Weight (kg) | 93.1 kg |
| Depth (mm) | 766 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 1776 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Bath Type | Freestanding |
|---|---|
| Bath Capacity (Litres) | 380 L |
| Waste Included |
Other
| EAN | 4415556671387 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Victoria + Albert Seros 1800 Freestanding Bath - Gloss White SE2-N-SW-NO
$6,820
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Lipari 1780 Freestanding Bath - Matte White VA010-1780SM
$5,900
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Lipari 1540 Freestanding Bath - Matte White VA010-1540SM
$5,100
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Roxburgh 1710 Freestanding Clawfoot Bath - Gloss White with Polished Chrome Feet ROXNSWNOFTROXPC
$4,315
Victoria + Albert Hampshire 1500 Clawfoot Freestanding Bath - Gloss White with Polished Chrome Feet HA1NSWNOFTHAMPC
$4,145
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
