





Specifications & Manuals
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|---|
| Weight (kg) | 75 kg |
| Depth (mm) | 760 mm |
| Height (mm) | 550 mm |
| Width (mm) | 1780 mm |
| Finish Colour | Matte White |
| Overflow |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Specially-developed QUARRYCAST material is made from a unique blend of Volcanic Limestone™ and high-performance resins. Floor mount install type. Waste not included. Recommended waste: K12. |
|---|
| Bath Type | Freestanding |
|---|---|
| Bath Capacity (Litres) | 311 L |
| Waste Included |
| EAN | 4415556689795 |
|---|
Compare to similar items
Victoria + Albert Lipari 1780 Freestanding Bath - Matte White VA010-1780SM
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Roxburgh 1710 Freestanding Clawfoot Bath - Gloss White with White Feet ROXNSWNOFTROXWH
Victoria + Albert Richmond 1675 Freestanding Clawfoot Bath - Gloss White with White Quarrycast Feet RICNSWNOFTRICSW
Victoria + Albert Cheshire 1750 Clawfoot Freestanding Bath - Gloss White with Polished Chrome Feet CHENSWNOFTCHEPC
Victoria + Albert Roxburgh 1710 Freestanding Clawfoot Bath - Gloss White with Polished Chrome Feet ROXNSWNOFTROXPC
Victoria + Albert Roxburgh 1710 Freestanding Clawfoot Bath - Gloss White with Polished Brass Feet ROXNSWNOFTROXPB
Victoria + Albert Seros 1650 Freestanding Bath - Matte White SE1M-N-SM-NO
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Victoria + Albert Yali 1745 Freestanding Bath - Gloss White VA003SW
| Material | QUARRYCAST™ |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

