



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WE60FS |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 220 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Length (mm) | 595 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Other
| Sink Pack |
|---|
Compare to similar items
Turner Hastings Turner Hasting Westminster 60x45 Single Flat Front Fine Fireclay Butler Sink WE60FS
$879
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Cuisine 60 x 46 Inset or Undermount Fine Fireclay Sink Gloss White CU60FSI
$1,029
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 75 x 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink Matte Black NO75FS-MB
$2,549
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Patri 75 X 46 Fireclay Single Bowl Butler Sink PA75FS
$1,830
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Cove 75 Fireclay Butler Single Bowl Sink With Overflow CV75FS-OF
$1,434
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 85 X 46 Fine Fireclay Double Bowl Butler Sink Matte Black NO85FS-MB
$3,720
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Turner Hasting Cove 60 Fireclay Butler Sink CV60FS
$903
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Turner Hastings Novi 85 x 46 Fine Fireclay Double Bowl Butler Sink Matte White NO853FS-MW
$3,720
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Patri 100 X 47 Fireclay Double Bowl Butler Sink PA100FS
$2,814
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
