







Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Turner Hastings Galdor 60 x 41 Protective Grid - Brushed Brass GA601SSG-BB

Turner Hastings Galdor 60 x 41 Protective Grid - Stainless Steel GA60SSG

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HG6040 |
|---|---|
| Material | Fine Fireclay |
| Depth (mm) | 183 mm |
| Height (mm) | 202 mm |
| Length (mm) | 600 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Butler |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | BAR0007203 |
Compare to similar items
Turner Hastings Galdor 60 x 41 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink Gloss White HG6040
$856
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 75 x 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink Gloss White NO75FS
$1,945
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 50 x 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink Matte White NO503FS-MW
$1,698
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 60 x 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink Matte Black NO60FS-MB
$1,870
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 50 x 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink Matte Black NO50FS-MB
$1,698
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Patri 100 X 47 Fireclay Double Bowl Butler Sink PA100FS
$2,814
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Turner Hasting Cove 60 Fireclay Butler Sink CV60FS
$903
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Turner Hastings Cove 75 Fireclay Butler Single Bowl Sink CV75FS
$1,243
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 75 x 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink Matte Black NO75FS-MB
$2,549
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
