





Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 108640-NTH |
|---|---|
| Material | Fine Fire Clay |
| Depth (mm) | 610 mm |
| Height (mm) | 302 mm |
| Width (mm) | 640 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | Fine Fireclay is a natural product and therefore subject to variations. This should be seen as a quality that adds to its unique natural beauty. Variations +/- 2% to the specifications are common and acceptable and are within industry tolerance. We always recommend the cabinet maker and stone provider has the actual sink with them to measure before making cabinetry or cutting stone. |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Other Features
| Features | ● Waste Outlet Included: 40x50mm plug and waste with overflow included. |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 4415556668271 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Londri Fine Fireclay Inset Undermount Sink (no tap hole) 108640-NTH
$724
| Material | Fine Fire Clay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Turner Hasting Chester 80 x 50 Double Fireclay Butler Sink 7408
$1,705
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 85 x 46 Fine Fireclay Double Bowl Butler Sink Matte White NO853FS-MW
$3,720
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Cove 75 Fireclay Butler Single Bowl Sink With Overflow CV75FS-OF
$1,434
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Novi 50 X 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink NO50FS
$1,334
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Cuisine 60 x 46 Inset or Undermount Fine Fireclay Sink Gloss White CU60FSI
$1,029
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Patri 100 X 47 Fireclay Double Bowl Butler Sink PA100FS
$2,814
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Patri 60 x 46 Fine Fireclay Single Bowl Butler Sink PA60FS-F
$1,526
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Tribo 60 x 42 Fine Fireclay Single Bowl Sink 109900
$1,260
| Material | Fine Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
