Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | GO203DM-BB |
|---|---|
| Material | Brass |
| Depth (mm) | 435 mm |
| Height (mm) | 70 mm |
| Width (mm) | 340 mm |
| Finish Colour | Gold & Brass |
| Finish Colour Description | Brushed Brass |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features |
|
| Gooseneck |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T41451 |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Warranty
| Warranty Note | 15 Year Warranty on Body and Handle; 5 Year Warranty on Brushed Nickel Finish; 5 Year Warranty on Spindles. |
|---|
Other
| Sparkling | |
|---|---|
| WELS Star Rating | 5 |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 9359349002307 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Gosford Double Sink Mixer Brushed Brass GO203DM-BB
$1,055
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
| Sparkling |
Turner Hastings Ludlow Double Sink Mixer Brushed Nickel LU102DM-BN
$1,034
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
| Sparkling |
Turner Hastings Novanta Bridge Sink Mixer Brushed Brass NV506BM-BB
$1,499
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead Free Brass |
Turner Hastings Providence Single Sink Mixer Brushed Nickel PR405SM-BN
$478
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
| Sparkling |
Turner Hastings Providence Double Sink Mixer Chrome PR401DM-CH
$945
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
| Sparkling |
Turner Hastings Novanta Pull Out Sink Mixer English Bronze NV504PM-EB
$1,499
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead Free Brass |
Turner Hastings Ludlow Double Sink Mixer Chrome LU101DM-CH
$860
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
| Sparkling |
Turner Hastings Providence Double Sink Mixer Brushed Brass PR403DM-BB
$1,144
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass |
| Sparkling |
Turner Hastings Novanta Bridge Sink Mixer Chrome NV505BM-CH
$1,499
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead Free Brass |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

