


Accessories & Add-Ons

The Galley Manual Strainer Basket Stainless Steel M-DRN-MSS
The Galley matte black Graphite Wood Composite material perfectly complements a contemporary, transitional, or traditional kitchen design and looks wonderful with a wide range of cabinet and countertop colours. This high-performance, dense material is only ½ inch thick, is gentle on your knives, and is easy to clean in the Workstation or in the dishwasher.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWA-4-S-GT |
|---|---|
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1156 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Finish Colour Description | Graphite Wood Composite / Graphite Resin |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Other
| Top Mount |
|---|
Compare to similar items
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit - Graphite Wood Composite IWS-4-S-GT
$7,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 5S Exclusive Gray Resin IWS-5-S-TT-GR
$8,495
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1422 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Workstation 2 Culinary Kit - Graphite Wood Composite IWS-2-C-GT
$4,395
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 6D Graphite Wood IWW-6-D-GT
$12,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal HydroStation with HydroPlate - Stainless Steel and Bamboo IHS-1-V-BA
$1,995
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal ThinTop HydroStation Exclusive Gray Resin IHS-1-V-TT-GR
$2,809
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 305 mm |
| Cut Out Width (mm) | 190.5 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

