


The Galley Ideal WashStation 2C is a modular cover system and third-tier workspace available in all four finishes. The sections slide apart for easy removal and each one can be used individually on the countertop tier. Use as a complete set to cover the Workstation or individually as work surfaces.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | IWA-2-C-BA |
|---|---|
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 262 mm |
| Width (mm) | 559 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Wood / Natural |
| Finish Colour Description | Golden Bamboo / Gray Resin |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Country of Origin
| Origin | USA |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| Top Mount |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
The Galley Ideal ThinTop HydroStation American Black Walnut IHS-1-V-TT-WA
$2,904
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 305 mm |
| Cut Out Width (mm) | 190.5 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop Workstation 3S Exclusive Gray Resin IWS-3-S-TT-GR
$6,195
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 813 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 6D Graphite Wood IWW-6-D-GT
$12,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 7D Grey Resin IWW-7-D-GR
$13,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
The Galley Ideal Workstation 4 Culinary Kit with DryDock - Gray Resin IWS-4-S-DD-18-S-GR
$9,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
The Galley Ideal ThinTop WashStation 3S American Black Walnut IWA-3-S-TT-WA
$7,987
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 813 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal ThinTop BarStation 18 American Black Walnut IBS-18-C-TT-WA
$4,695
| Material | 16GA 316L stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 457 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
The Galley Ideal Work & Wash Station 5D Bamboo IWW-5-D-BA
$11,495
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel basin with Angel Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
