Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 9300355 |
|---|---|
| Depth (mm) | 160 mm |
| Height (mm) | 1120 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years on internal parts
10 years on cistern shell |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Adjustable full flush to 6 litters |
|---|---|
| Features List |
|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| WELS Product Registration Number | L01574 |
Bathroom Tapware Details
| Bathroom Tapware Mounting | Wall-Mounted |
|---|
Other
| WELS Star Rating | 4 |
|---|---|
| EAN | 4027255086616 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

