

Studio Bagno Prossimo 40 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White NX242-0 NX2420
4 payments of $112.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 95 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 4.4 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196006726 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Prossimo 40 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White NX242-0 NX2420
$449
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 81 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA81L-3 SHA81L3
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 102 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA102L-3 SHA102L3
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Spy 75 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SPY75-0 SPY750
$749
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 47 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White UNL04700L-3 UNL04700L3
$699
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 75 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White NUR75
$1,249
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 140 Bench or Wall Basin with 6 Tap Holes - Gloss White UNL14000L-6 UNL14000L6
$2,279
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 120 Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White UNL12000L-2 UNL12000L2
$2,099
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

