


Promotions
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | S30342SSNG |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 128 mm |
| Width (mm) | 340 mm |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips. |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | The cooktop requires a standard 10amp PowerPoint to operate the electronic ignition. |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 2 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Mastermind Electronics: Yes Auto Re-Ignition: Yes Single Spark Ignition: Yes Electronic Flame Detect: Yes Electronic Flame Failure (Auto Shut Off): Yes LED Status Indicator: Yes Burner Material: Brass Trivet Material: Cast Iron Burner Output: |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Cooktop Configuration | 2 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 320 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 2 m |
| Origin | Australia |
|---|
| Flame failure protection |
|---|
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 0740528966876 |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

