Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PKSL906EML8502 |
|---|---|
| Depth (mm) | 290 mm |
| Height (mm) | 350 mm |
| Width (mm) | 850 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Other Features
| Control type | Electronic |
|---|---|
| Light type | LED |
Noise Level
| Noise when working | 64 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Compare to similar items
Sirius 85cm Under Cupboard Rangehood with External Motor PKSL906EML8502
$2,150
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 52cm Under Cupboard Rangehood with SEM1 Internal Motor PKSL906EML5201
$1,849
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 52cm Nera+ Extra Deep Glass Undermount Rangehood - Black SL927ELHD52
$1,749
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 365 mm |
| Cut Out Width (mm) | 502 mm |
| Power (W) | 316 W |
Sirius 85cm Nera+ Heated Glass Undermount Rangehood - Black SL927ELH85
$1,683
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 265 mm |
| Cut Out Width (mm) | 835 mm |
| Power (W) | 581 W |
Sirius 85cm Offboard Undermount Rangehood with SEM11 Motor SL906EMEL850SEM11
$2,147
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 100cm Offboard Undermount Rangehood with External Wall Mounted SEM21 Motor SL906EMEL100SEM21
$2,594
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 52cm Nera+ Heated Glass Undermount Rangehood - Black SL927ELH52
$1,436
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 265 mm |
| Cut Out Width (mm) | 520 mm |
| Power (W) | 235 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

