




Accessories & Add-Ons

Abey Horizontal Ducting Kit 150mm RHH6

Abey Vertical Steel Roof Ducting Kit 150mm RHVS6

Abey Vertical Tiled Roof Ducting Kit 150mm RHVT6
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | SL906EML520SEM2XS316 |
| Depth (mm) | 290 mm |
| Height (mm) | 350 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Control type | Push buttons |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | External Motor |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Other
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|
Compare to similar items
Sirius 52cm Under Cupboard Rangehood With External Motor SL906EML520SEM2XS316
$1,818
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 85cm Offboard Undermount Rangehood with SEM51 Motor SL906EMEL850SEM51
$2,739
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 85cm Offboard Undermount Rangehood with SEM11 Motor SL906EMEL850SEM11
$2,147
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 150cm Onboard Undermount Triple Motor Rangehood SL906DLTM150
$3,275
| Max Air Capacity | 2600 m³/h |
|---|
Sirius 85cm Nera+ Heated Glass Undermount Rangehood - Black SL927ELH85
$1,683
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 265 mm |
| Cut Out Width (mm) | 835 mm |
| Power (W) | 581 W |
Sirius 52cm Offboard Undermount Rangehood with SEM21 Motor SL906EMEL520SEM21
$2,213
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Sirius 85cm Offboard Undermount Rangehood with SEM21 Motor SL906EMEL850SEM21
$2,739
| Max Air Capacity | 1200 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
