Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Poly Cotton Blend |
|---|---|
| Weight (kg) | 10 kg |
| Depth (mm) | 2030 mm |
| Height (mm) | 90 mm |
| Width (mm) | 1835 mm |
| Image Disclaimer | Please note: images are for illustrative purposes only and may not reflect your selected size. Overlay shown with Haynes Plush mattress. Mattress and bed base are not included. |
| Mattress Feel | Plush |
| Mattress Size | King |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Assembly
| Assembly Notes | This product is partially assembled and will require 8 buttons to be secured. |
|---|
Other
| EAN | 9350411697445 |
|---|
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

