




Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Timber (Pine) & Steel |
|---|---|
| Weight (kg) | 25 kg |
| Depth (mm) | 2030 mm |
| Height (mm) | 270 mm |
| Width (mm) | 915 mm |
| Image Disclaimer | Images are for illustrative purposes only and may not reflect your selected size. Bed base only. Mattress not included. |
| Finish Colour | Timber |
| Mattress Size | Long Single |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Furniture and Homeware Details
| Leg Material | Timber (Oak) |
|---|
Assembly
| Required Assembly | This product is partially assembled and will require assembly of some parts eg: wheels, handles or legs. |
|---|
Other Features
| Bedding Type | Bed Base |
|---|
Other
| EAN | 4415556669476 |
|---|
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

