Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | HAY-MED-KNG |
|---|---|
| Material | Poly Cotton Blend |
| Weight (kg) | 75 kg |
| Depth (mm) | 2030 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 1835 mm |
| Image Disclaimer | Images are for illustrative purposes only and may not reflect your selected size. |
| Mattress Feel | Medium |
| Mattress Size | King |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Bedding Type | Mattress |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Assembly
| Assembly Notes | No assembly required |
|---|
Mattress Details
| Suitable for Adjustable Bed Base | Yes |
|---|
Other
| EAN | 9350411694987 |
|---|
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

