Specifications & Manuals
| Model Number | JC95-COMBO |
|---|---|
| Weight (kg) | 81 kg |
| Depth (mm) | 595 mm |
| Height (mm) | 800 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Stainless Steel and glass doors with black body. |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Fridge Type | Beverage Centre |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 95 L |
|---|---|
| Maximum number of cans | 100 Cans |
| Lockable Door | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Noise when working | 43 dB |
|---|
| Reversible door | N/A |
|---|---|
| Number of Doors | 2 |
| Primary Product Category | Fridge |
|---|---|
| EAN | 9351886002055 |
Compare to similar items
Schmick 398L Heated Glass Door Beverage Refrigerator Black Left Hinge SK422L-B-HD
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Schmick 190L Beverage Centre SK190-B
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Side by Side |
Schmick 389L Glass Door Beverage Refrigerator HUS-C5
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Schmick 405L Drinks Refrigerator Right Hinged BD425RB
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
Schmick Twin Zone Alfresco Beer And Wine Bar Fridge JC190-GG
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|
Schmick Black Indoor/Outdoor Quiet Running Beverage Centre SK245-SS
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Side by Side |
| Frost Free |
Schmick 118L Alfresco Stainless Steel Bar Fridge Left Hinged SK118L-SS
| Energy Star Rating |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

