Samsung 55 Inch S85F OLED 4K Smart AI TV [2025] QA55S85FAEXXY
SKU: QA55S85FAEXXY
Online only ?
4.7 from 107 reviews
Up to 12 months interest free with Zip Money
  • Free Next Day Delivery Available
  • Free removal and recycling of Old Disconnected Appliances*
  • In Stock Next Day Delivery Available
TV Size: 55 Inch
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
QA55S85FAEXXY
Weight (kg)
13 kg
Depth (mm)
33.9 mm
Height (mm)
705.6 mm
Width (mm)
1225.7 mm
Accessories included
Bluetooth SolarCell Remote Control
Finish Colour
Black
Finish Colour Description
Graphite Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Use
Not intended or designed for commercial use.
Other Features
Features
Year
2025
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
383
TV Energy Star Rating
4.0
Inputs
HDMI-CEC
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
4
RF Connection In
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
55 in
Refresh Rate
100 Hz