Specifications & Manuals
| Model Number | WW85T3040WW |
|---|---|
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 64 kg |
| Depth (mm) | 505 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/White Door & Control Panel |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Control knobs |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Digital Inverter Motor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 396 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 104 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01937 |
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Baby Care | |
| Drum Clean | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Everyday |
| Origin | China |
|---|
| Energy consumption | 396 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 12 |
| Water consumption | 104 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Samsung Diamond Drum | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8806090507519 |
| Eco Program |
Compare to similar items
Samsung 8.5kg Front Load Washing Machine WW85T3040WW
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
21 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

