Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WD12TP04DSH |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 7 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 80 kg |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White body with Tint Door and Silver Deco. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Programs
| Number of Programs | 20 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Synthetics | |
| Wool In Basket | |
| Drum Clean | |
| Cotton Dry | |
| Silent Wash | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin |
Water Efficiency
| Water Star Rating |
|---|
Smart Features
| Auto Load Sensing | |
|---|---|
| AddWash |
Other
| Primary Product Category | Washer Dryer Combo |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Water consumption | 123 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806092203822 |
Compare to similar items
Samsung 12kg/7kg Smart Washer Dryer Combo WD12TP04DSH
$1,415
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
Samsung 9kg/6kg AddWash Smart Washer Dryer Combo WD90T554DBW
$1,117
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
Samsung 9kg/6kg Smart Washer Dryer Combo with AI Wash WD90HG6U94BE
$1,212
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Samsung 9kg/6kg Smart Washer Dryer Combo with Hygiene Steam WD90HG4U04BE
$1,018
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

