Designed by Avenir exclusively for Rogerseller, the Roll Single Heated Towel Rails, with a contemporary curve design, represents a new generation in heated towel ladders which offer flexibility in the number and positioning of the rails.
The 28mm diameter rails are heated with a dry element, making them 25% more energy efficient than traditional liquid filled rails.
An easy to install in-wall template allows freedom and flexibility in the positioning and number of rails used; up to a maximum of four on one template.
The 28mm diameter rails are heated with a dry element, making them 25% more energy efficient than traditional liquid filled rails.
An easy to install in-wall template allows freedom and flexibility in the positioning and number of rails used; up to a maximum of four on one template.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 3435000905 |
|---|---|
| Depth (mm) | 90 mm |
| Width (mm) | 750 mm |
| Image Disclaimer | This model is finished in Graphite. |
| Finish Colour | Graphite |
| Finish Colour Description | Graphite |
Compare to similar items
Rogerseller Eccentric Additional Vertical Heated Towel Rail - Graphite 3435005305-ADD
$719
| Material | Brass |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Heated Towel Rail Timer - Gloss White 3435007603
$79
| Material | Glass / ABS Flame Retardant |
|---|---|
| Power (W) | 500 W |
Rogerseller Tonic 1150 Vertical Heated Towel Rail - Brushed Stainless Steel 3435005507
$704
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Eccentric Additional Vertical Heated Towel Rail - Chrome 3435005301-ADD
$520
| Material | Brass |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Tonic 1150 Additional Vertical Heated Towel Rail - Brushed Stainless Steel 3435005507-ADD
$525
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Tonic 900 Additional Vertical Heated Towel Rail with Hook - Brushed Stainless Steel 3435005607-ADD
$525
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Tonic 1150 Vertical Heated Towel Rail - Polished Stainless Steel 3435005501
$624
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Polished Roll Vertical Heated Towel Rail 902 - Stainless Steel 3435007504
$459
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

