Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 3435004001FK |
|---|---|
| Depth (mm) | 46 mm |
| Height (mm) | 900 mm |
| Width (mm) | 50 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Notes | Please note the Eccentric Additional Vertical Heated Towel Rail is an add-on component to the Eccentric Vertical Heated Towel Rail (3435004001) and does not come with its own in-wall component |
| Finish Colour Description | Chrome |
Compare to similar items
Rogerseller Eccentric Additional Vertical Heated Towel Rail - Brushed Nickel 3435005307-ADD
$719
| Material | Brass |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Tonic 900 Additional Vertical Heated Towel Rail with Hook - Polished Stainless Steel 3435005601-ADD
$445
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Tonic 900 Additional Vertical Heated Towel Rail - Polished Stainless Steel 3435005401-ADD
$405
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Tonic 1150 Vertical Heated Towel Rail - Matte White 3435005552
$797
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 24 W |
Rogerseller Eon 770 Additional Single Heated Towel Rail - Matte Black 3435005711-ADD
$465
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 10 W |
Rogerseller Eon 770 Additional Single Heated Towel Rail - Polished Stainless Steel 3435005701-ADD
$300
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 10 W |
Rogerseller Eccentric 750 Single Heated Towel Rail - Graphite 3435005205
$499
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Power (W) | 14 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

