Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WCV1800L3T |
|---|---|
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 520 mm |
| Width (mm) | 1800 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Top |
Other Features
| Light type | LED |
|---|
Other
| EAN | 080687366385 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Qasair 150cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1500L-3BR
$6,408
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1000L-3T
$4,135
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L1B
$2,541
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN1200L2T
$3,240
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L2B
$2,789
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH100L2T
$2,375
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

