Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | GRA1200L2B |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 500 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Rocker switch |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
Filters
| Number of filters | 3 |
|---|
Air Extraction
| Ducting location | Rear |
|---|
Other
| EAN | 080687483846 |
|---|
Compare to similar items
Qasair 90cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA90L2T
$2,622
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Eastmore Flinders Under Cupboard Rangehood EAS100L2B
$3,725
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES80L2T
$3,225
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA60L1B
$2,072
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1T
$2,532
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 150cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS1500L3B
$3,831
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L2T
$3,252
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

