


Up to 12 months interest free with Zip Money
The Austin rangehood is the outstanding box style Condor. This under cupboard rangehood is designed to be discreetly concealed behind joinery. Remote switch option available.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 800 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 450 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Top |
Filters
| Number of filters | 6 |
|---|
Compare to similar items
Qasair 100cm Austin Condor Under Cupboard Outdoor Rangehood AUS1000L-3T
$4,135
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 160cm Cobar Executive Under Cupboard Rangehood WCV1600L3T
$5,311
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 130cm Cobar Executive Under Cupboard Rangehood WCV1300L3B
$5,421
| Max Air Capacity | 2700 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES100L2B
$2,889
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS1200L2T
$3,850
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Eastmore Flinders Under Cupboard Rangehood EAS120L2B
$3,749
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES60L1B
$2,550
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
