Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PI-TL-EWE |
|---|---|
| Material | Base: solid European oak with clear oil finish. Shade: plant fibre and linen. Frame: bronze coated frame. |
| Weight (kg) | 2 kg |
| Diameter (mm) | 290 mm |
| Height (mm) | 500 mm |
| Width (mm) | 290 mm |
| Finish Colour | Oak |
| Notes | The Pinch Ewer light shade has an abaca fibre outer and a linen lining. As a natural material, each length of plant fibre is unique and as such variations in colour will occur. |
Country of Origin
| Origin | United Kingdom |
|---|
Lighting
| Dimmable | |
|---|---|
| Electrical Specifications |
|
| Lighting Installation Options | Table |
Furniture and Homeware Details
| Material Notes |
|
|---|
Compare to similar items
Pinch Ewer Table Light PI-TL-EWE
$2,550
| Material | Base: solid European oak with clear oil finish. Shade: plant fibre and linen. Frame: bronze coated frame. |
|---|
Pinch Pium Table Light PI-TL-PI-CE
$2,240
| Material | Plant fibre shade with oak base and dark bronze metalwork. |
|---|
Pinch Derome Column Table Lamp - Ash PI-TL-DER-COL-ASH-CE
$3,115
| Material | Linen shade, solid ash base with a white oil finish. |
|---|
Pinch Gentle Light Table Lamp PI-TL-GEN-CE
$6,205
| Material | Banana fibre shade, bronze-coloured powder-coated steel frame, natural-coloured weave flex |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

