




4 payments of $286.88 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Lune 750 basin has a beautiful fluid form and a design that provides flexibility and timeless style with functionality to suit a wide range of bathrooms. This basin is designed to be wall or bench mounted with a left or right hand bowl. Please note this product comes with no tap hole.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUVSS750LHB0TH |
|---|---|
| Material | Solid Surface |
| Weight (kg) | 16 kg |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 150 mm |
| Width (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Matte White |
| Notes | Solid Surface is a hard wearing mix of mineral and resin. |
| Overflow | |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 4415556684943 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Omvivo Lune 750 Wall or Bench Mounted Basin LUVSS750LHB0TH
$1,147.50
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo Mia 1500 Wall Hung or Countertop Double Basin 0TH Matte White MIAVSS1500DB-0TH
$1,542.20
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Mia 1200 Wall Hung or Countertop Basin 3TH Matte White MIAVSS1200-3TH
$1,318.90
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Mia 1800 Wall Hung or Countertop Double Basin 0TH Matte White MIAVSS1800DB-0TH
$1,797.40
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Lune 510 Wall or Bench Mounted Right Hand Basin LUVSS510RHB1TH
$897.60
| Material | Solid Surface |
|---|
Omvivo Motif Countertop Basin Forest MOVFO
$2,108
| Material | Solid surface surround with etched glass base. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Omvivo Lune 1200 Wall or Bench Mounted Double Basin LUVSS12000TH
$1,694
| Material | Solid Surface |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
