


Omega Altise Convection Panel Heater 2400W ANPE2400W
Online only ?
Unfortunately, this product is no longer available.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ANPE2400W |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 6.9 kg |
| Depth (mm) | 113 mm |
| Height (mm) | 413 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | Castors and wall mounting kit |
| Castors | Yes |
| Finish Colour | White |
| Notes | DUE TO CONTINUAL PRODUCT DEVELOPMENT, FINAL PRODUCT SPECIFICATIONS AND IMAGES MAY CHANGE WITHOUT NOTICE, |
| Finish Colour Description | Brilliant White |
Other Features
| Heater Type | Panel |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable Temperature | |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 35 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Wheels |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Replacement warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Functions
| Plugin convenience |
|---|
Display
| Display |
|---|
Other
| Primary Product Category | Heater |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Heat Settings | 3 |
| Display Screen | LCD Display |
| Wall mount included | |
| EAN | 9312646024878 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
