


Omega Altise Ceramic Tower Heater 2400W AALTURASW
Online only ?
Unfortunately, this product is no longer available.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | AALTURASW |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Depth (mm) | 220 mm |
| Height (mm) | 620 mm |
| Width (mm) | 220 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Finish Colour | White |
| Notes | DUE TO CONTINUAL PRODUCT DEVELOPMENT, FINAL PRODUCT SPECIFICATIONS AND IMAGES MAY CHANGE WITHOUT NOTICE |
Other Features
| Heater Type | Electric |
|---|---|
| Features |
|
| Remote Control Included | |
| Adjustable Temperature | |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Wheels |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Replacement warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Functions
| Plugin convenience |
|---|
Other
| Primary Product Category | Heater |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Heat Settings | 4 |
| Flame Effect Heater | |
| EAN | 9312646024830 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
