Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | VE590CR |
|---|---|
| Depth (mm) | 280 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T42152 |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Water Selection
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Sparkling Filtered | |
| Ambient Filtered |
Other
| Sparkling | |
|---|---|
| EAN | 9324974024710 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Mixer - Brushed Gold SS31620-AU
$660
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Verona Goose Neck Mixer Tap White VA306507WH
$528
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Verona Goose Neck Mixer Tap Chrome VA306500CR
$435
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Venice Goose Neck Mixer Tap Chrome VE520FCR
$414
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

