Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | VE520CR-P |
|---|---|
| Depth (mm) | 280 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Tapware Style | Gooseneck Spout |
| Finish Colour Description | Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T42155 |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Water Selection
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Sparkling Filtered | |
| Ambient Filtered |
Other
| Sparkling | |
|---|---|
| EAN | 9324974024628 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Essente Square Neck Pull Out Mixer Tap Gold SS2575-AU
$650
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 304 grade stainless steel body |
| Sparkling |
Oliveri Vilo Pull Out Goose Neck Mixer Tap Nickel VT2425-BN
$1,480
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body |
Oliveri Essente Square Goose Neck Pull Out Mixer Tap SS2575
$639
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Square Goose Neck Pull Out Mixer - Copper SS31675-CU
$705
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Venice Pull Out Right Angle Mixer Tap Matte Black VE570FMB-P
$592
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Venice Pull Out Goose Neck Mixer Tap Matte Black VE520FMB-P
$489
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri London Pull Out Spray Mixer Tap Brushed Nickel LON580FBN-P
$272
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

