


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | UF01NTH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
| Depth (mm) | 470 mm |
| Height (mm) | 171 mm |
| Width (mm) | 890 mm |
| Length (mm) | 890 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 385 (W) x 330 (D) x 155 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Under its policy of ongoing product development Tasman Sinkware may from time to time change product specification without notice. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 450 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974001179 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Ultraform Single Bowl Right Hand Drainer Sink UF01NTH
$483
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 450 mm |
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini White Undermount Sink- ST-WH1550UOF
$1,592
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Florence Black Single Bowl Undermount Sink FE-BL1560U
$1,227
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink Matte Black SC-MB1980
$1,950
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Single Bowl Topmount Sink White SC-WH1950
$741
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
