




Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Oliveri Pepe Swivel Mixer Tap PT2010C-BLACK
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PR1102 |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 505 mm |
| Height (mm) | 225 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Length (mm) | 1200 mm |
| Accessories included | Sink clips, Drainer basket , Chopping board |
| Bowl Size | 380 (W) x 405 (D) x 225 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Other Features
| Features | Included accessories: |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 225 mm |
| Second Bowl Size | 255mm L x 405mm W x 190mm D |
| EAN | 9324974007140 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Professional Series 1 and 1/2 Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink PR1102
$1,646
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink PE311
$805
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Diaz Double Bowl Double Drainer Topmount Sink DZ153
$839
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1410 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Black ST-BL1511-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Topmount Sink SN1064
$1,682
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Petite Double Bowl With Double Drainer Topmount Sink PE353
$728
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1410 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Monet Double Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink MO771
$1,140
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1092 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra Double Bowl Sink Black SB63BK
$2,298
| Material | 304 grade,18/10 brushed stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 and 3/4 Bowl Undermount Sink NP62U
$898
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
