






Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Oliveri Mito Right Angle Mixer MT0039C-BLACK

Oliveri Pepe Swivel Mixer Tap PT2010C-BLACK

Oliveri Pepe Swivel Kitchen Mixer Tap PT2010C-ST-BL
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PN-MB1530U |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 410 mm |
| Length (mm) | 410 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Covered basket waste |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 398 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 338 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974010126 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Single Bowl Undermount Sink PN-MB1530U
$655
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 398 mm |
| Cut Out Width (mm) | 338 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Farmhouse Undermount Sink Black ST-BL1584U
$2,366
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Large Bowl Undermount Sink Black ST-BL1550UOF
$1,592
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Diaz Single Bowl Left Hand Drainer Sink DZ122NTH
$414
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Grande Topmount Sink White ST-WH1561-OF
$1,419
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Undermount Sink Black ST-BL1560U
$1,592
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
