Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WA663PACK |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 216 mm |
| Width (mm) | 875 mm |
| Length (mm) | 875 mm |
| Bowl Size | 380 (W) x 420 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| Small Bowl Size | 380l x 420w x 200d |
| EAN | 9324974007799 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri NP663 Nu-Petite Double Bowl Sink Pack WA663PACK
$732
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341-3TH
$898
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Left Hand Drainer And Overflow Black ST-BL1512-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

