


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MO7113TH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Length (mm) | 1100 mm |
| Accessories included | 2 x 90mm basket wastes included |
| Bowl Size | 350 (W) x 420 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
|---|
Other Features
| Features | ● Custom made accessories - Transforms the sink into a streamlined food preparation area. ● Extra capacity main bowl - The D-shaped design allows for a larger main bowl without compromising drainer space. ● Solid supporting bridge - Joining the bowls this way means no weak areas are created between the bowls. |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 350 mm |
| Small Bowl Size | 280 (W) x 350 (D) x 145 (H) |
| EAN | 9324974001872 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Monet 1 & 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink MO7113TH
$988
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra Double Bowl Sink SB63GM
$2,260
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1512-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Professional Butler Double Bowl Undermount Sink PR1263U
$2,148
| Material | 304 grade, 18/10 stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 455 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Left Hand Drainer And Overflow Black ST-BL1512-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
