Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LON580CR-P |
|---|---|
| Depth (mm) | 280 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T42153 |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Water Selection
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Sparkling Filtered | |
| Ambient Filtered |
Other
| Sparkling | |
|---|---|
| EAN | 9324974024802 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Vilo Pull Out Goose Neck Mixer Tap Chrome VT2425-CR
$1,525
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Pull Out Mixer - Stainless Steel SS31625
$608
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Vilo Pull Out Mixer Tap Natural Brass VT0398B-NB
$1,525
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Oliveri Venice Pull Out Right Angle Mixer Tap Brushed Nickel VE570FBN-P
$662
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Vilo Pull Out Goose Neck Mixer Tap Nickel VT2425-BN
$1,480
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Square Goose Neck Pull Out Mixer - Gunmetal SS31675-GM
$705
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

