Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LON580BN-P |
|---|---|
| Depth (mm) | 280 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Finish Colour | Chrome |
| Finish Colour Description | Brushed Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T42153 |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Water Selection
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Sparkling Filtered | |
| Ambient Filtered |
Other
| Sparkling | |
|---|---|
| EAN | 9324974024826 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri London Pullout Spray Mixer Brushed Chrome LON580BN-P
$248
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Pull Out Mixer - Copper SS31625-CU
$705
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Vilo Pull Out Goose Neck Mixer Tap Black Granite VT2425-ST-BL
$1,606
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body |
Oliveri Verona Pull out Goose Neck Mixer Tap Classic Gold VA306503CG-P
$637
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Pull Out Mixer - Brushed Gold SS31625-AU
$705
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Verona Pull out Goose Neck Mixer Tap Matte Black VA306516MB-P
$620
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Vilo Pull Out Mixer Tap Natural Brass VT0398B-NB
$1,525
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Oliveri Verona Pull out Goose Neck Mixer Tap Brushed Nickel VA306502BN-P
$637
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

