Specifications & Manuals
| Model Number | SS2515 |
|---|---|
| Weight (kg) | 3 kg |
| Height (mm) | 180 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | **Where water pressure exceeds 500kPa, a pressure reducing device is required to be installed.** |
| Tapware Style | Pull Out |
| Cut Out Size (mm) | 35 mm |
| Tap Swivel | 180 ° |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
| Minimum Pressure | 150 kPa |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | ● Oliveri SS2515 Essente Swivel Pull Out Mixer Tap. ● WELs rating 4 Stars: 7.5L per minute. ● Cartridge type: Ceramic disc cartridge. ● Water Hose Connections: 1 x Hot, 1 x Cold Tail connections included, Return Weight & Retract Hose included, 1 x Mounting kit included. |
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T29754 |
| Origin | China |
|---|
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9324974012212 |
Compare to similar items
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Pull Out Mixer - Brushed Gold SS31625-AU
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Essente Square Goose Neck Pull Out Mixer Tap SS2575
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Oliveri Venice Pull Out Swivel Mixer Tap Brushed Nickel VE590FBN-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Vilo Pull Out Goose Neck Mixer Tap Black Granite VT2425-ST-BL
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body |
Oliveri Venice Pull Out Goose Neck Mixer Tap Chrome VE520FCR-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Pull Out Mixer - Gun Metal SS31625-GM
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Vilo Pull Out Goose Neck Mixer Tap Nickel VT2425-BN
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body |
Oliveri Venice Pull Out Right Angle Mixer Tap Matte Black VE570FMB-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
12 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

