Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 192 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 330 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974006495 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Diaz Double Bowl Left Hand Drainer Sink DZ172NTH
$577
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 330 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Topmount Sink SN1064
$1,682
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1512-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Spectra Double Bowl Sink SB63GM
$2,260
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Petite 1 & 1/2 Bowl Sink with Right Hand Drainer PE301NTH
$597
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 & 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink PE3123TH
$567
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

