





Accessories & Add-Ons

Aero 150mm Metal Roof Ducting Kits ADK150MET

Aero 150mm Tiled Roof Ducting Kits ADK150TILE

Aero 150mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK150WALL

Abey Horizontal Ducting Kit 150mm RHH6

Abey Vertical Steel Roof Ducting Kit 150mm RHVS6

Abey Vertical Tiled Roof Ducting Kit 150mm RHVT6
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Wall Mounted Canopy |
|---|---|
| Model Number | D95BMP5N0 |
| Weight (kg) | 17.9 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 46 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Power (W) | 145 W |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Brushed Steel |
| Installation Note | Wall mounted installation / Suitable for ducted extraction and recirculation |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 427 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function |
Noise Level
| Lowest Operating Noise | 45 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 55 dB |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.3 m |
Filters
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| EAN | 4242004234906 |
|---|
Compare to similar items
NEFF 90cm Wall Mounted Canopy Rangehood Stainless Steel D95BMP5N0
$2,199
| Max Air Capacity | 427 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 145 W |
NEFF 90cm Stainless Steel Canopy Rangehood D96BMU5N0A
$2,799
| Max Air Capacity | 843 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 165 W |
NEFF 90cm N 70 Wall-mounted canopy rangehood Matt Black D97BDN2S0
$1,999
| Max Air Capacity | 699 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 115 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
