This is one of several NEFF wall ovens to feature the patented Slide&Hide oven door. This door neatly tucks beneath the oven cavity, allowing you to access your dishes with no obstruction. CircoTherm technology allows you to simultaneously bake and roast on up to three levels without odours mingling, meaning you can prepare your main course and dessert at once.
The 12 heating functions include old favourites like conventional and full-width grill, as well as specialised functions like dough proving and a pizza setting. Navigate these functions with ease using the ShiftControl TFT display. Cleaning is a breeze with both pyrolytic functionality for turning grease to ash, and EasyClean hydrolytic functionality for softening grease with vapourised soapy water. If you need more convincing, this oven was recommended by CHOICE in December 2018 after emerging Best Performer in a CHOICE test. And, for extra peace of mind, it’s covered by a four-year manufacturer’s warranty.

Slide&Hide Door
The door of this oven can be fully retracted to slide under the oven cavity. This grants you better access to your dishes, whether it’s for a quick taste test or for monitoring browning progress. This is especially handy if you’re short on space in your kitchen.

CircoTherm Hot Air
Roast and bake on all levels of this oven at the same time. Great for entertainers, CircoTherm allows you to prepare multiple courses of a meal at once, without odours mingling to corrupt the flavour of your dishes. Cooking on CircoTherm mode also activates the PowerBoost function, negating the need to pre-heat your oven.

Convenient cleaning
This oven features not one but two self-cleaning functions. With pyrolytic cleaning, the oven heats up to an extremely high temperature to reduce grease residue to ash. EasyClean, on the other hand, softens dirt with soapy water that has been vapourised. Both methods will help you cut down on the amount on manual grunt work you do in your kitchen.

ShiftControl Navigation
This oven’s sleek TFT control panel is made even smoother with ShiftControl navigation. With touch control, you can cycle between menu options with no delay. You can even quicken the pace of your scrolling by holding down one of the navigation arrows.
Specifications & Manuals
| Model Number | B57CR22N0B |
|---|---|
| Weight (kg) | 40 kg |
| Depth (mm) | 569 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | 2 x Combination grids and 1 x Universal pan |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Oven Required to be Hardwired.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Trim & Handle, Black Control Panel & Oven Door. |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Residual heat indicator | |
| Safety switch off | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 4 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Temperature range 40 °C - 275 °C ● Illuminated ShiftControl ● Anthracite enamel cavity with 4 shelf positions ● EcoClean program, EasyClean program ● Full glass inner door - safer touch door ● 2.5" colour and text Display with ShiftControl ● Optical temperature control ● Actual temperature display ● Slide&Hide® door ● SoftOpen ● Electronic clock ● Rapid heating-up ● Stainless-steel fan ● Info button ● Revolution handle ● Start button ● Door contact switch |
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 40 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Easy clean cooking surface | |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 12 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Bread baking | |
| Bottom heating | |
| Circo-roasting | |
| CircoTherm Eco | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Light | |
| Top and bottom heating Eco | |
| CircoTherm Intensive | |
| Pyrolytic | |
| Half grill | |
| Hot air | |
| Slow cooking |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.45 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 14.3 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Display |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Pyrolytic Oven |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 71 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242004181897 |
| Made in Germany | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
NEFF 60cm Pyrolytic Slide-and-Hide Electric Built-In Oven B57CR22N0B
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
NEFF 60cm Pyrolytic Electric Built-In Oven B58VT68H0B
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
430 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

