Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DG2840W |
|---|---|
| Depth (mm) | 595 mm |
| Height (mm) | 456 mm |
| Width (mm) | 572 mm |
| Finish Colour | White |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Brilliant White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● EasySensor ● 40L capacity ● Dual Steam ● Automatic programmes |
|---|---|
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 4 |
|---|
Volume
| Oven Volume | 40 L |
|---|
Other
| Steam Ovens | |
|---|---|
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4002516160212 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 45cm VitroLine Compact Steam Oven DG2840W
$3,999
| Oven Volume | 40 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele DGC 7860 HC Pro Steam Combi Oven with HydroClean Black DGC7860HCPROBSW
$12,499
| Oven Volume | 68 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele 60cm Artline Built-In Steam Combi Oven with HydroClean Black DGC7845HCXPROOBSW
$10,499
| Oven Volume | 48 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele 45cm VitroLine Compact Steam Oven with Microwave DGM7440G
$5,999
| Oven Volume | 40 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele DGC 7440 HCX Pro DGC Steam Combi Oven with HydroClean Black DGC7440HCXPROOBSW
$6,699
| Oven Volume | 48 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele DGC 7845 HC Pro Steam Combi Oven with HydroClean CleanSteel Trim DGC7845HCPROCLST
$10,499
| Oven Volume | 48 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele DGC 7840 HC Pro VitroLine Steam Combi Oven with HydroClean Black DGC7840HCPROOBSW
$9,599
| Oven Volume | 48 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele 45cm VitroLine Compact Steam Oven DG7440W
$5,199
| Oven Volume | 40 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Miele 60cm Built-In Steam Combi Oven with Hydroclean Black DGC7440HCPROOBSW
$6,699
| Oven Volume | 48 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

