Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | G7104BRWS |
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | White |
| Notes | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Brilliant White |
Other Features
| Water Inlets | Cold or Hot |
|---|---|
| Features |
|
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Cutlery Drawer | |
| Direct Drive Motor | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1.9 m |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
Programs
| 70 Degree wash program | |
|---|---|
| Number of Programs | 7 Programs |
| Quick wash | |
| Pre wash | |
| Rinse Cycle | |
| Half load option | |
| Heavy Wash |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
Noise Level
| Noise when working | 44 dB |
|---|
Country of Origin
| Origin | Czechia, Germany |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 9.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02368 |
Functions
| Eco Mode |
|---|
Other
| Water efficient | 6 |
|---|---|
| Energy consumption | 186 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| EAN | 4002516229346 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele Freestanding White Dishwasher G7104BRWS
$2,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 14 |
Miele ProfiLine Freestanding Dishwasher White PFD101
$5,496
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 14 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

