Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | H2265-1B |
|---|---|
| Weight (kg) | 39 kg |
| Depth (mm) | 547 mm |
| Height (mm) | 579 mm |
| Width (mm) | 554 mm |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black glass with stainless steel trim |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● 7-segment display with retractable controls – EasyControl ● Particularly easy to clean - PerfectClean finish ● Lots of room and flexibility – 76L cooking capacity on 5 levels ● Protects against burns – touch-cool fronts ● Fewer fingerprints and easy to clean - CleanSteel ● Total rated load in kW: 3.5 ● Fuse rating in A: 16 ● Stainless steel front with CleanSteel finish ● Oven compartment with PerfectClean and catalytically enamelled liners ● Hinged grill heater element ● CleanGlass door ● Appliance cooling system and touch-cool fronts ● Safety switch-off ● System lock ● No. of shelf levels: 5 ● Oven light 1 halogen spot ● Oven Functions: Defrosting, Gentle Bake, Grill, Fan Plus, Intensive Bake, Conventional Heat, Bottom Heat, Fan Grill |
|---|---|
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 550 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 590 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Cut Out Note | Please refer to specifications sheet for full cut-out dimensions |
Functions
| Number of Functions | 8 |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Length of cord | 1.5 m |
Safety Features
| Auto Power Off |
|---|
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Volume
| Oven Volume | 76 L |
|---|
Other
| Inverter Microwave | |
|---|---|
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4002516211112 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Miele 60cm Electric Built-In Oven H2265-1B
$1,079
| Cut Out Depth (mm) | 550 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Oven Volume | 76 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

