Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | K12820SD |
|---|---|
| Depth (mm) | 630 mm |
| Height (mm) | 1850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 2 Egg trays |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Suitable side-by-side partner: FN 12827 S |
| Plumbing required | No |
Other Features
| Fridge Type | Upright Fridge |
|---|---|
| Features | ● On/Off temperature dial on front of appliance ● Temperature regulator touch controls for the refrigerator zone ● DynamicCooling ● SuperCool ● Automatic defrosting ● Interior lighting ● 6 High quality glass shelves including 1 split shelf, 5 are height adjustable ● Chrome bottle rack ● 2 Fruit/vegetable drawers ● Interior door fittings ● 1 Self-closing dairy compartment ● 2 Full-width shelves ● 2 Bottle shelves |
| Frost Free |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Volume
| Total Volume | 405 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 405 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
Other
| Fridge - Freezer Category | Pigeon pair |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| Adjustable shelves | |
| Designed to Match | FN 12827 S |
| Energy consumption | 279 Kwh |
| Light type | LED |
| Pigeon Pair Type | Upright Fridges |
| EAN | 4002514622392 |
| Frost Control | Frost Free |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Compare to similar items
Miele 405L Upright Fridge K12820SD
$2,199
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

